Sopka St. Helens, WA

Předposlední květnovou neděli jsme se s partou Čecháčků vydali za dobrodružstvím k necelé 3 hodiny vzdálené aktivní sopce. Horu Saint Helens najdete na západě Spojených států v Kaskádovém pohoří, zhruba 150 kilometrů na jih od města Seattle ve státě Washington. Cesta z města k návštěvnickému centru zabere necelé tři hodiny, ale rozhodně je to něco, co bych si na západním pobřeží Ameriky nenechala uniknout.

Sopka je v porovnání s ostatními vulkány v okolí ta nejmladší a zároveň nejaktivnější za posledních 10 000 let. Poslední erupce proběhla v roce 2006. Peklo na Zemi rozpoutala v květnu 1980 a stále se jedná o nejlépe zdokumentovanou erupci v dějinách lidstva.

18. května 1980
Den, kdy hora St. Helens otřásla naší Zemí a zdevastovala vše v okolí 600 km2. Sopka byla během výbuchu zmenšena o 400 metrů a celá horní část kužele se zhroutila. Celou erupci započalo zemětřesení o síle 5.1 Richterovy škály, které následně vedlo k obrovskému sesunu půdy. Oblak kouře a sopečného prachu vystoupal až do výšky 15 km, který během 2 týdnů obletěl celý svět. Ten den zahynulo 57 lidí.

Johnston ridge observatoř

Observatoř byla postavena v roce 1997 a nachází se přímo před sopkou v zóně výbuchu. Je pojmenována po vulkanologovi Davidu A. Johnstonovi, který v místě kde observatoř momentálně stojí zemřel. Osudnou neděli v květnu vzal totiž službu po svém kolegovi na nedaleké pozorovací stanici, která byla vzdálená od vrcholu sopky pouhých 10km. Také to byl první člověk, který informoval o výbuchu jeho posledními slovy: “Vancouver! Vancouver! This is it!”. Jeho tělo, ani pozorovací stanice se nikdy nenašly. 

Vstupné stojí $8 na osobu a rozhodně doporučuji toto místo navštívit. Přímo v observatoři najdete geologické záznamy a záznamy očitých svědků, historii sopky a nesmí samozřejmě chybět ani dva krátké filmy ve velkém sále s překvapením na konci.

Výhledem na St. Helens se můžete kochat ze samotné observatoře nebo se můžete vydat na Johnston Ridge Eruption Trail, která má necelý 1 km, ale za to celou dobu vydíte přímo do kráteru sopky.
Ať se podíváte jakkýmkoliv směrem můžete spozorovat, co výbuch v roce 1980 způsobil. Na zemi pořád, i po 37 letech můžete spatřit spadané stromy, které výbuch vyrval ze země a porazil.

Hora nebo-li sopka St. Helens je často chybně do češtiny překládána jako hora svaté Heleny. Přitom jméno sopce dal v roce 1792 kapitán Goerge Vancouver z britského královského námořnictva. Pojmenoval ji na počest krajana Alleyne Fitzherberta, který v té době držel titul “Baron St. Helens”. Fitzherert v té době sloužil jako britský velvyslanec ve Španělsku. Kapitán G. Vancouver také pojmenoval další tři sopky, které se nacházejí v Kaskádovém pohoří – Mount Baker, Mount Hood a Mount Rainier – všechny podle britských námořních důstojníků.

Geologové a vulkanologové jsou si téměř na 100% jistí, že sopka vybuchne znovu. V roce 2006 proběhla poslední erupce sopky, při které se vytvořit lávový dóm (kopule ve středu kráteru). A tak doporučuji toto místo navšítívit, dokud stále ještě můžete! 

 

This Article Has 3 Comments
 1. Daysy says:

  Teda to musel být super zážitek!! 🙂

  blog Days of Daysy

 2. Lenny says:

  To je krásný 🙂 Snad se tam jednou také podívám, hodně mne to láká! Teď mám navíc facebook plný inzerátů od Au-pair care USA ale zatím odolávám.. No, třeba je to znamení 😀 Měj se krásně a foť foť foť♥

 3. ejnets says:

  To je prostě náááádhera 🙂 Hned tam chci!
  Ejnets in Lisboa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *