Leavenworth, WA

   V neděli jsme vyrazily s holkama do 2 hodiny vzdáleného Leavenworthu, což je bavorské městečko uprostřed Kaskádového pohoří. Každoročně se tam koná festival vánočních světýlek. Ale jelikož jsme si všechny našly čas, až v půlce prosince, tak si dokážete představit kolik sněhu nás na cestě potkalo.

I přes to, že jsem sledovala předpověď každý den, byly řetězy na pneumatiky jen doporučené, nikoliv povinné. To se, ale ráno v den výletu změnilo. A tak jsme po cestě musely zastavit v obchodu a koupit řetězy na pneumatiky. S tímhle jsem zkušenost nikdy neměla a upřímně jsem se bála i řídit na sněhu. Ale přežily jsme, úspěšně jsme to všechny přežily!Jak jsem již psala v úvodu, cesta normálně trvá kolem 2 hodin a 15 minut. Přibližně 15 minut jízdy od Seattlu 4 pruhy dálnice zmizely a před námi byly jen dva vyježděné pruhy. Po chvilce začalo hustě sněžit a my nasazovaly řetězy. Celá cesta do Leavenworthu nakonec trvala 4 hodiny. Můžu, ale říct, že ty scenárie, které vidíte na amerických silnicích jsou naprosto dech beroucí. Ať už jsem jela v Californii po pobřeží nebo prázdnotou mezi Las Vegas a Grand Canyonem – všechno je naprosto úžasné. A  o horách v okolí Seattle nemluvě.

Celkově v Leavenworthu toho není zas tolik co dělat. Nedokážu si představit tam trávit celý víkend v zimě. Nelyžuji a hikovat ve sněhu je pro opravdové dobrodruhy a zkušené hikery. V létě by to byla jiná. Ráda bych se tam podívala i v létě, popřípadě tam strávila, alespoň víkend.

Bavorsko je zvlášť od Plzně opravdu blízko a tak jsem trochu cítila jak doma. Nejvíc jsem se těšila na svařák (já vím, že je lehké si ho udělat doma sama, ale proč bych ho dělala, když jsme plánovaly výlet do Leavenworthu a já věděla, že si ho můžu koupit tam) a tak první kam jsem zamířila byl stánek se svařákem a teplým apple ciderem. Mírně předražený, ale naprosto dokonalý nápoj. Venku bylo (pro mě) nepříjemných -9C a svařák krásně zahřál. Poté jsme se prošly po okolí, navštívily jeden obchod a zamířily do nejbližší restaurace na obědo-večeři. A můžu říct, že jsem si pochutnala víc než jsem myslela.

Kdo čte můj web ví, že jsem narozeniny trávila v Los Angeles s mou nejlepší kamarádkou, a že jsme samozřejmě nezapomněly navštívit místní českou restauraci, kde jsem si po 9 měsících v USA konečně dala točené pivo a knedlo zelo vepřo. Samozřejmě nesměl chybět chlebíček jako předkrm a štrůdl jako zákusek. V Leavenworthu jsem si dala a takzvaný Jearger snitzel, tj. vepřový řízek, politý houbovou omáčkou s červeným i bílým zelím + osmaženými bramborami. Co mě překvapilo bylo, že těm osmaženým bramborám odjakživa v naší rodině říkáme Americké brambory, ale Američani jim říkají Bavorské brambory. Tak čí brambory to teda jsou?!

Zelí se jim moc nepovedlo, to sem opravdu jen ochutnala a už se ho nedotknula. Ale ten řízek, ten sem snad v životě lepší nejedla!

V 4:45 se rozsvítili všechny světýlka okolo nás, a že podívaná to byla krásná. Vše bylo nádherně vánočně osvíceno, okolo nás se procházel Santa Claus s paní Clausovou, sob Rudolph a Santovo pomocníčci a celý Leavenworth mě krásně nahodil do Vánoční nálady.

Momentálně mě čeká 6 hodinový let do New York City a následně dalších 6 hodin do Mnichova. Proč? Protože Vánoce slavím doma, v České republice!

Mějte se krásně a přeji vám všem krásné svátky.

Vaše Marky

This Article Has 3 Comments
  1. Káťa says:

    Super článek i fotky! Jak já ti závidím zaprvé to, že jsi v Americe :-D, ale zadruhé a hlavně ten sníh! Tady vůbec nic neni a když na chvilku zasněží, tak se to ani neudrží na zemi 🙁 Jinak bych taky někdy chtěla se podívat na takový místo, kde soutěží ve vánočních ozdobách a světýlkách, Je to super 🙂

  2. Smile Thess says:

    Krásné fotky, jak já Ti ten sníh závidím, u nás byl chviličičku a je zase fuč, doufám že alespoň trochu pořádně napadne, i kdyby na jaře 😀

  3. Caroline Cor says:

    Krásne fotky. Navštíviť Amriku by som určite niekedy chcela, no taký bližší “cieľ” mám práve severské krajiny – najmä Škótsko a Nórsko <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *