Yellowstone 2016

První a nejstarší národní park ve Spojených státech. Místo, které vám vyrazí dech. A jelikož mě už odmalička fascinují vulkány a zemětřesení, bylo tohle místo na seznamu míst, které musím navštívit. Tak jsem si vzala svůj druhý týden dovolené a s kamarádkou jsme nasedly v Seattlu do auta a vyrazily do 1 191 km vzdáleného národního parku. Celkově jsme projely 4 státy.

Cesta by normálně trvala nějakých 13 hodin a tak jsme si první zastávku udělaly ve státě Idaho v zábavném parku Silverwood, kde jsme se vyblnuly na horských drahách. Večer jsme rozložily v kempu stan, uvařily večeři a šly spát. Stojím si za tím, že když jste na dlouhých cestách, ale omezeni časem, tak hlavním klíčem jak celý týden přežít je chodit spát v 10 a vstávat mezi 5-6 hodinou ranní.

Ráno v 6 jsme se opět vydaly na cestu, tentokrát se zastávkou u Earthquake lake, který se nachází asi hodinu od Yellowstonu. Krásné místo s děsivou minulostí. Jezero bylo vytvořeno obrovským zemětřesením v roce 1956 přičemž bylo zabito 29 lidí. Je skoro 10 km dlouhé a 58 metrů hlubové. Odtud jsme se už vydaly přímo do kempu v městečku West Yellowstone.

Earthquake lake

Pokud se budete chystat do Yellowstonu, určitě doporučuji minimálně 3 celé dny. My jsme na to kvůli zastávkách měly jen 2 dny, ale i tak jsme stihly vše, co jsme vidět chtěly. První den jsme se vydaly na jižní okruh ke gejzírům. Počasí se nám celý týden vydařilo, možná až předařilo dá se říct. Yellowstone je vlastně jeden obrovský aktivní vulkán. Proto na zemi všude najdete bublající jezírka, bahno a vystřelující páru. Tak si představte jaké to je, když ze země sálá obrovské teplo a ze shora na do vás paří sluníčko na přelomu července/srpna. I přes to, že jsem byla obrovské množství vody se mi nakonec udělalo špatně. Všechny ty gejzíry smrdí jak zkažené vejce, takže i to na mé večerní migréně přidalo.

V Yellowstonu se toho dá dělat opravdu strašně moc, takže i kdybyste se rozhodly jet na celý týden budete mít o zábavu postaráno. Pravda je, že po čase vás to trochu omrzí, protože nakonec všechny gejzíry i jezírka jsou si podobná.
Hned první den, jsme si dali kratší výšlap k Mystic falls, krásným velkým vodopádům. Rozhodně jsme nemohly vynech Grand Prismatic, což je největší termální jezírko v Yellowstonu. Nádherné barvy vás čekají naprosto všude. Sytá modrá, zelená, oranžová, ..

Další zastávkou, která stojí za zmínku byl asi nejznámější gejzír v Yellowstonu – Old Faithful. Každých 90 minut voda vystřikuje až do výšky 56 metrů. Krásná podívaná, která určitě stojí za to. Největší gejzír se, ale nachází na severu národního parku v Norris Geyser Basin s názvem Steamboat. Ten se mi popravdě líbil o trošku víc, i přes to, že je nevyzpytatelný a vědci nedokážou odhadnout, kdy z něj voda a pára vystřelí.

Old Faithful

Další větší zastávkou byly Mammoth hot springs, který mě teda osobně trošku zklamaly. Možná to byl tím obrovským vedrem, ale celá ta skála nehrála takovými barvami jakýma jsem si představovala a viděla na fotkách. Určitě to, ale stojí za to zastavit a na chvilku se v okolí projít.

Co mě naprosto dostalo byl Grand Canyon of Yellowstone. Naprosto se liší od obrovského Grand Canyonu v Arizoně, ale je stejně krásný. Nádherné a obrovské vodopády, velkolepý výhled. No, posuďte samy!

This Article Has 1 Comment
  1. Marketa says:

    Yellowstone mám na svém travel wish list, ale musím říct, že mi dost připomíná severní ostrov Nového Zélandu, kde přesně takovéto jezera a gejzíry taky najdeš 🙂

    Secrets of M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *